Zastavení 6 - Česká Sibiř

Osobnost regionu
Zdejší kraj si oblíbilo mnoho známých osobností. Mezi nimi i spisovatel Jan Herben (1857 – 1936). Nebyl sice zdejším rodákem, ale po léta jezdil do nedalekého Hostišova na chalupu. Byl redaktorem časopisu Čas, Národních listů a Lidových novin, spisovatelem, senátorem, milovníkem vína, vášnivým lovcem a houbařem.

Do Votických novin roku 1933 napsal:
„Myslím na Hostišov i v Praze, ale už mě nikdo do Hostišova nedostane v zimě. Jednou jsme tam jeli na vánoční svátky, ale málo jsme ho užili. Do chalupy jsme se dostali sněhovým tunelem, a proto jsme vysedali u kamen. Sněhu bylo tolik, že nám zajíci okousali koruny stromů, jež čněly nad sněhem. Sněhová závěj táhla se od Kobylice přes naši zahradu až na sousední kovářovu střechu.“

A pokračuje:
„Podruhé jsem navštívil Hostišov v zimě ve společnosti malíře Slavíčka. Přijeli jsme z Votic na saních, ale od našeho domku nedostali jsme se ani k lesu. Chtěli jsme vidět Buchov, vrátili jsme se však, neboť byla divoká vánice, při níž nám na tváře přimrzaly rampouchy … Les se svíjel v mrazu, když vítr odfoukal sníh z jeho větví, které pod sněhem se hřály jako v rukavicích.“

Česká Sibiř
Zdejší zimy bývají poměrně drsné. Znají je zejména motoristé a vyhledávají je běžkaři. Název Česká Sibiř získal tento kraj dle srovnání s klimatem rozsáhlé oblasti Ruska. Pojmenování regionu na pomezí středních a jižních Čech je nejčastěji připisováno Janu Herbenovi, ale objevuje se již dříve. Sám Herben zdejší region nazýval severním Táborskem.

Karte

Mapa